Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

Bajki Baletowe

Któregoś dnia mama, tata, albo może babcia powie: Dziś pójdziemy obejrzeć balet. Nie wiesz, czy masz się cieszyć, bo nie wiesz, co oznacza słowo balet. (...) Ucieszę cię – wyprawa w świat baletu może być tak samo ciekawa, barwna i wesoła. Trzeba tylko wiedzieć, na co patrzeć, jak słuchać i rozumieć, aby z przedstawienia baletowego mieć jak najwięcej radości.

Katarzyna K. Gardzina, fragment tekstu O Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego z książki p.t. Jezioro łabędzie, Studio Blok, Warszawa 2011.

Bajki Baletowe to seria książek dla dzieci i młodzieży (6-13 lat), która w ciekawy i przystępny sposób wprowadza młodego czytelnika w świat baletu.

Kolejne tomy przedstawiają najbardziej znane balety, jak Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechówŚpiąca królewna Piotra Czajkowskiego, Coppelia Léo Delibes'a, Kopciuszek i Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa, które warto obejrzeć wspólnie z dziećmi.

Wspólne czytanie Bajek Baletowych zachęca do wybrania się razem do teatru i podziwiania na scenie niezwykłych przedstawień baletowych, o których opowiadają książki.

 

Tytuły w serii:

Jezioro łabędzie
Dziadek do orzechów
Kopciuszek
Romeo i Julia
Coppelia

Don Kichot
Pulcinella
Śpiąca Królewna
Korsarz







Informacje o Autorach

 

KATARZYNA K. GARDZINA

autorka eseju O Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego. Baletem fascynowała się od dziecka. Nie zrealizowała dziecięcych marzeń o zostaniu tancerką, ale z powodzeniem zastąpiła je pracą jako dziennikarz i krytyk muzyczny, specjalista od spraw tańca i baletu. Ukończyła rusycystykę, studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, wiedzę o balecie pogłębiała na studiach teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Była dziennikarką działu kultury "Trybuny", krytykiem muzycznym "Życia Warszawy", współpracowała z większością fachowych polskich czasopism muzycznych: "Ruchem Muzycznym", "Muzyką", "Twoją Muzą", czasopismami teatrów operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Współtworzy Ogólnopolski Klub Miłośników Opery "Trubadur" oraz forum dyskusyjne balet.pl. W 2008 roku brała udział w reaktywacji kwartalnika "Taniec". Podczas pisania eseju-gawędy do książki Jezioro łabędzie była sekretarzem literackim Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Obecnie jest krytykiem niezależnym, współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca.

 

TADEUSZ RYBICKI

reżyser, aktor, literat. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1988-1992 grał w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Jest współzałożycielem i aktorem Teatru Cinema (1992), założycielem i reżyserem Teatru Pracownia Prowincja (2007) oraz teatru osób uzależnionych Karawana (2009). Istotnym źródłem inspiracji jest dla niego teatr tańca. Od początku lat 90. XX wieku prowadzi autorskie teatralne i teatralno-taneczne programy warsztatowe, także dla dzieci (Dotknij bajki dla dzieci niewidomych, Warsztat Eskimoski). Napisał książkę Szelest w pyszczku - wierszyki i zabawy słowne usprawniające wymowę dziecka (WSiP). Jest autorem bajek dla dzieci, w tym bajki Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Kopciuszek i Romeo i Julia.

 

KLAUDIA POLAK-SZEWCZYK

autorka ilustracji i projektu graficznego książek Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Kopciuszek, Romeo i Julia oraz koncepcji serii Bajki Baletowe. Ukończyła ASP w Warszawie oraz PSPWiK UW. Projektantka grafiki, założycielka Studia Blok. Autorka projektów książek, m.in. Sztuka współczesna dla wszystkich dzieci (Zachęta NGS), The Midget Gallery (Studio Blok), Sekret Wyobraźni (Accademia Anima) Katarzyna Kozyra. Casting (Zachęta NGS).

 

(zwiń)

 

Wydawca Studio Blok, kontakt: info@bajkibaletowe.pl   tel. +48 691 512 961, © by Studio Blok 2007-2016